Procedury postępowania nauczycieli
Szkoły Podstawowej
w sytuacjach stanowiących zagrożenie
dzieci i młodzieży
Działania interwencyjne nauczyciela:
I. W przypadku uzyskania informacji, że uczeń szkoły używa alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, papierosów, e-papierosów bądź przejawia inne zachowania świadczące o demoralizacji:
1. {C} Przekazać uzyskaną informację wychowawcy ucznia.
2. {C} Wychowawca informuje o fakcie pedagoga szkolnego i dyrektora szkoły.
3. {C} Wychowawca wzywa do szkoły rodziców (prawnych opiekunów ucznia), przekazując uzyskaną informację przeprowadza rozmowę
w rodzicami oraz z uczniem w ich obecności. W przypadku potwierdzenia informacji zobowiązuje ucznia do zaniechania negatywnego postępowania, rodziców zobowiązuje do szczególnego nadzoru nad dzieckiem. Może zaproponować rodzicom skierowanie dziecka do odpowiedniej poradni lub udział dziecka w programie terapeutycznym.
4. {C} Gdy rodzice odmawiają współpracy i nie stawiają się na wezwania,
a napływają wiarygodne informację o demoralizacji dziecka, dyrektor szkoły powiadamia pisemnie o zaistniałej sytuacji policję
i sąd rodzinny.
II. W przypadku podejrzenia, że na terenie szkoły znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków:
- Powiadamia o swych przypuszczeniach wychowawcę klasy.
- Odizolowuje ucznia od reszty klasy, ale ze względu na jego bezpieczeństwo nie pozostawia go samego, zapewniając ochronę jego życie i zdrowie.
- Wzywa lekarza w celu stwierdzenia stanu trzeźwości lub odurzenia, ewentualnie udziela pomocy medycznej.
- Zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły oraz rodziców/opiekunów, których zobowiązuje do niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły. Gdy rodzice/opiekunowie odmawiają odebrania dziecka,
o pozostawieniu ucznia w szkole, czy przewiezieniu do placówki służby zdrowia, albo przekazaniu go funkcjonariuszom policji - decyduje lekarz po ustaleniu stanu zdrowia ucznia i w porozumieniu z dyrektorem szkoły. - Dyrektor szkoły zawiadamia policję, gdy rodzice ucznia będącego pod wpływem alkoholu odmawiają przyjścia do szkoły, a on jest agresywny, bądź swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia, albo zagraża życiu lub zdrowiu innych. Policja ma możliwość przewiezienia ucznia do izby wytrzeźwień, o czym powiadamia rodziców/opiekunów.
- Jeżeli powtarzają się przypadki przebywania ucznia na terenie szkoły pod wpływem alkoholu lub narkotyków, dyrektor ma obowiązek powiadomienia policji bądź sądu rodzinnego.
III. W przypadku, gdy na terenie szkoły znajduje nauczyciel substancję przypominającą wyglądem narkotyk lub inny środek odurzający powinien podjąć działania:
- Nauczyciel zachowując środki ostrożności zabezpiecza substancję przed dostępem do niej osób niepowołanych oraz ewentualnym jej zniszczeniem, do przyjazdu policji. Próbuje w zakresie działań pedagogicznych ustalić, do kogo dana substancja należy.
- Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły i wzywa policję.
- Po przejeździe policji niezwłocznie przekazuje zabezpieczoną substancję i przekazuje informacje dotyczące szczegółów zdarzenia.
IV. W przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, że uczeń posiada przy sobie substancję przypominającą środki psychoaktywne, powinien podjąć następujące kroki:
- Nauczyciel w obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor) ma prawo żądać okazania substancji. Może domagać się okazania zawartości torby szkolnej, kieszeni w odzieży ucznia, okazania innych przedmiotów mogących mieć związek z substancją. Przeszukanie odzieży i teczki ucznia możliwe jest tylko przez policję.
- O swych spostrzeżeniach informuje dyrektora szkoły, rodziców/opiekunów ucznia i wzywa ich do natychmiastowego stawienia się w szkole.
- W przypadku, gdy uczeń odmawia wydania substancji i okazania zawartości kieszeni ubrania, dyrektor szkoły wzywa policję, która dokonuje przeszukania odzieży i przedmiotów należących do ucznia, zabezpiecza znalezioną substancję i zabiera ją do analizy.
- Gdy uczeń wyda dobrowolnie substancję, nauczyciel po jej zabezpieczeniu przekazuje ją jednostce policji.
- Nauczyciel stara się ustalić, od kogo uczeń otrzymał substancję. Całe zdarzenie dokumentuje notatką wraz z spostrzeżeniami.
V. Postępowanie nauczyciela wobec ucznia - sprawcy czynu karalnego lub przestępstwa:
- Niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły.
- Ustala okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia.
- Przekazuje sprawcę o ile jest znany i przebywa na terenie szkoły, dyrektorowi, pedagogowi pod opiekę.
- Powiadamia rodziców ucznia - sprawcy.
- Powiadamia policję w przypadku, gdy sprawa jest poważna (rozbój, uszkodzenie ciała, itp.) lub sprawca nie jest uczniem szkoły i jego tożsamość nie jest znana.
- Zabezpiecza ewentualne dowody przestępstwa, przedmioty pochodzące z przestępstwa i przekazuje je policji.
VI. Postępowanie nauczyciela wobec ucznia, który stał się ofiarą czynu karalnego:
1. Udziela pierwszej pomocy przedmedycznej lub zapewnia jej udzielenie wzywając lekarza, gdy ofiara doznała obrażeń.
2. Niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły.
3. Powiadamia rodziców/opiekunów ucznia.
4. Powiadamia policję i w ramach działań pedagogicznych ustala okoliczności i ewentualnych świadków zdarzenia.
VII. Procedura postępowania nauczyciela w przypadku agresywnego zachowania ucznia.
- Nauczyciel przeprowadza rozmowę z uczniem, uświadamiając mu nieodpowiednie zachowanie.
- Informuje rodziców rodzica i udziela wskazówek dotyczących zasad wychowania.
- W przypadku utrzymywania się nieprawidłowych relacji ucznia
z rówieśnikami (pobicia, zaczepianie itp.), wychowawca
w porozumieniu z rodzicami dziecka kieruje je na badania psychologiczne, w celu otrzymania dalszych wskazówek dot. prowadzenia ucznia. - W przypadku powtórzenia się niewłaściwych zachowań ucznia, ma obowiązek uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych prowadzonych przez psychologa/pedagoga szkolnego na terenie szkoły.
- W sytuacji, kiedy uczeń w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla innych uczniów, dyrektor szkoły w porozumieniu z wychowawcą ucznia kieruje wniosek do Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny
i Nieletnich o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.
IX. Procedura postępowania nauczyciela z uczniem sprawiającym trudności wychowawcze.
- Wychowawca klasy we współpracy z pedagogiem/psychologiem szkolnym podejmuje działania mające na celu rozpoznanie przyczyn problemu.
- Nauczyciel informuje rodzica o istniejących trudnościach, informuje o podjętych oddziaływaniach szkoły, jednocześnie zobowiązuje rodzica do współpracy.
- W miarę potrzeby wychowawca informuje KZN o przyjętym systemie oddziaływań wobec ucznia
X. Procedura postępowania powypadkowego.
- Nauczyciel lub inny pracownik szkoły udziela pierwszej pomocy przedmedycznej lub zapewnia jej udzielenie wzywając lekarza, gdy ofiara doznała obrażeń.
- Niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły.
- Dyrektor szkoły powiadamia rodziców/opiekunów ucznia lub
w przypadku, gdy wypadkowi uległa osoba dorosła, członka rodziny poszkodowanego. - Powiadamia policję i ustala okoliczności oraz ewentualnych świadków zdarzenia.
- Dyrektor poleca sporządzić protokół powypadkowy.
XI. Postępowanie nauczyciela w przypadku ucznia nagminnie wagarującego.
- Wychowawca informuje o fakcie pedagoga i dyrektora szkoły.
- Wychowawca, pedagog lub dyrektor szkoły wzywa do szkoły rodziców/opiekunów, przekazując informacje rodzicom oraz zobowiązuje ich do nadzoru nad dzieckiem.
- Wychowawca, pedagog lub dyrektor szkoły są zobowiązani do przeprowadzenia z uczniem indywidualnej rozmowy motywującej do nauki.
- W przypadku uzyskania przez ucznia nie0becności na zajęciach przekraczających 50% czasu przeznaczonego na zajęcia w planie nauczania, dyrektor szkoły informuje organ prowadzący.
- Absencja zmienia ocenę z zachowania.
XII. Postępowanie w przypadku kradzieży lub zniszczenia mienia szkolnego lub prywatnego, dokonanego na terenie szkoły lub
w trakcie innych zajęć organizowanych przez szkołę.
- O fakcie kradzieży lub zniszczenia powiadamiamy dyrektora szkoły.
- Dyrektor szkoły lub wyznaczona przez niego osoba zawiadamia rodziców ucznia poszkodowanego oraz podejrzanego o dokonanie kradzieży lub zniszczenia o fakcie.
- Nauczyciel w obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor) ma prawo domagać się okazania zawartości torby szkolnej, piórników, kieszeni w odzieży ucznia w ramach działań zmierzających do ustalenia sprawcy. Przeszukanie odzieży i teczki ucznia możliwe jest tylko przez policję.
- Sprawca czynu zostaje objęty działaniami wychowawczymi prowadzonymi przez wychowawcę/pedagoga/psychologa.
- Szkoła powiadamia policję o zdarzeniu.
Rodzice/opiekunowie prawni ucznia, który dokonał kradzieży lub zniszczenia zobowiązani są do naprawienia szkody.
XIII. Postępowanie w przypadku, gdy uczeń zgłasza złe samopoczucie w czasie lekcji.
{C} 1. {C} Nauczyciel deleguje dyżurnego klasowego do wychowawcy świetlicy/nauczyciela biblioteki, by ten odebrał ucznia z sali
i zapewnił choremu opiekę.
{C} 2. {C} Nauczyciel, który zapewnia uczniowi opiekę, telefonicznie informuje rodziców/opiekunów prawnych dziecka o jego złym samopoczuciu. Uczeń zostaje pod opieką świetlicy, aż do momentu odebrania go przez rodziców/opiekunów. To rodzic podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu wobec dziecka.
{C} 3. {C} W przypadku, gdy nie można nawiązać kontaktu
z rodzicem/opiekunem prawnym ucznia, uczeń pozostaje pod opieką świetlicy do czasu zakończenia zajęć lekcyjnych.
{C} 4. {C} Jeśli stan zdrowia dziecka w widoczny sposób pogarsza się lub budzi wątpliwości nauczyciela opiekującego się nim, wzywany jest lekarz.
XIV. Postępowanie w przypadku, gdy uczeń niewłaściwie korzysta z telefonu komórkowego w szkole lub w trakcie zajęć organizowanych przez szkołę.
{C} 1. {C} W szkole obowiązuje zakaz używania telefonu komórkowego
w czasie zajęć lekcyjnych.
{C} 2. {C} Uczeń posiadający telefon w szkole ma obowiązek go wyciszyć; telefon może służyć uczniowi jedynie do kontaktu
z rodzicami/opiekunami prawnymi. Na terenie szkoły zabrania się używania telefonu do słuchania muzyki, robienia zdjęć, grania w gry itp.
{C} 3. {C} Gdy uczeń korzysta z telefonu komórkowego w sposób zabroniony, nauczyciel odbiera uczniowi aparat, składa do depozytu
w sekretariacie szkoły, skąd odebrać go mogą jedynie rodzice/opiekunowie prawni.
XV. Postępowanie w przypadku, gdy uczeń nie posiada obuwia na zmianę.
{C} 1. {C} W szkole obowiązuje zmiana obuwia.
{C} 2. {C} W przypadku, gdy uczeń nie przynosi butów na zmianę myje obuwie zewnętrzne i idzie na zajęcia szkolne.
{C} 3. {C} Gdy uczeń po raz trzeci nie posiada obuwia na zmianę, zostaje mu obniżona ocena z zachowania o jeden stopień.
XVI. W przypadku, gdy uczeń w szkole lub podczas zajęć organizowanych przez szkołę przejawia zachowania niewłaściwe nieujęte procedurami postępowania, decyzję o poniesionych przez ucznia konsekwencjach podejmuje zespół nauczycieli w składzie: wychowawca, pedagog, psycholog w porozumieniu z dyrektorem szkoły.