O ALERCIE EKOLOGICZNO - ZDROWOTNYM w roku szkolnym 2017/2018

Swoim zakresem Alert obejmuje działania na rzecz ochrony przyrody i kształtowania środowiska naturalnego, działania na rzecz podnoszenia stanu sanitarnego i zdrowotnego szkół oraz środowisk lokalnych.

Działania alertowe  kształtują świadomość ekologiczną, zdrowotną i społeczną uczniów naszej szkoły.

W realizację zadań alertowych zawsze zaangażowana jest cała społeczność szkoły Podstawowej w Puchaczowie.

W naszej szkole organizowane są: spotkania, apele, uroczystości, poświęcone sprawom ochrony przyrody oraz promocji zdrowia.  Nasi uczniowie uczestniczą w licznych wewnątrzszkolnych i międzyszkolnych konkursach.  Dla uczniów organizuje się  zajęcia terenowe oraz wycieczki.

Bierzemy też udział w zbiórce  artykułów spożywczych i szkolnych dla Domu Dziecka w Lublinie i Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kijanach.

W każdym roku przygotowujemy kronikę działań realizowanych w ramach Alertu.

 W poprzednich latach podejmowaliśmy  różne działania na rzecz ochrony

i kształtowania środowiska   naturalnego oraz edukacji zdrowotnej  i promocji zdrowia.

                                                                                                                       

   PROMOCJA  ZDROWIA   2017/2018

 

    Promocja zdrowia w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych w szkole.

 

   Podczas różnych zajęć lekcyjnych a także  prowadzonych przez zaproszonych gości  propaguje się  zdrowy styl życia oraz podnosi wiedzę i świadomość uczniów w tym zakresie. Jest to możliwe dzięki   systematycznym i różnorodnym działaniom realizowanym  przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

 


Celem promocji zdrowia jest;
 kształtowanie postaw prozdrowotnych i ekologicznych,
 dbanie o higienę i bezpieczeństwo uczniów,
 promocja zdrowego stylu życia,
 zmiana nawyków żywieniowych,
 poprawa samopoczucia społeczności szkolnej, udział w grach, zabawach na świeżym powietrzu przy wykorzystaniu boiska, siłowni, lodowiska.

 

          Szkoła współpracuje z Osrodkiem Zdrowia w Puchaczowie. Panie pielęgniarki prowadzą okresową kontrolę stanu zdrowia. Wszystkich uczniów w klsach obejmują badaniem: wzroku, wad postawy  kontrolują także  ich wagę.   Systematyczniw przeprowadzają fluoryzacje zębów oraz sprawdzają dbałość uczniów o higienę ciała. 

 

   Sprzątanie Świata

Tegoroczna edycja  akcji Sprzątanie świata - Polska przebiega pod hasłem ,,Nie ma śmieci -są surowce"

Główne przesłanie akcji:

- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,

- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,

- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów  podczas codziennych czynności.

Segregacja odpadów staje się coraz powszechniejsza. Niestety nadal dużo puszek, worków foliowych, opon czy sprzętów elektronicznych można znaleźć na poboczach dróg, w lasach, skwerach czy brzegach rzek. Podstawowym celem Sprzątania Świata jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.. 


    O tym wszystkim powiedzieli uczniom naszej szkoły wybrani uczniowie z klasy piatej, którzy na apelu przekazali także informację nt. genezy  tej ogólnoświatowej akcji. Przypomnieli też  o potrzebie ochrony środowiska i segregacji śmieci, zwracając uwagę na to, że czyste środowisko zależy tylko i wyłączne od poczynań człowieka.


Rok szkolny 2016/2017

 

Wycieczka uczniów klas IV-VI w Bieszczady.

  We wrześniu o godzinie piątej rano wyruszyliśmy spod szkoły na trzydniową wycieczkę w Bieszczady.

W miejscowości Polańczyk byliśmy tego samego dnia. Poszliśmy na spacer po miejscowości  a później oglądaliśmy wielką skałę. Wieczorem zakwaterowaliśmy się w pokojach i było bardzo miło.

     Po codziennym zwiedzaniu okazało się, że  Bieszczady to jeden z najbardziej dzikich i tajemniczych zakątków Polski. Są one niepowtarzalne pod każdym względem. Szerokie doliny, oraz wzniesienia tworzą urzekający krajobraz o każdej porze roku.

    Wyjątkowa przyroda zachwyca wszystkich turystów. Ogromna zapora nad Soliną zrobiła na nas wielkie wrażenie. Dużo spacerowaliśmy i nawet wchodziliśmy na jakieś spore wzniesienie, skąd można było podziwiać naprawdę piękne widoki.

      Wycieczka była bardzo udana bo wiele miejsc  zwiedziliśmy, mieliśmy dużo wrażeń, fajne towarzystwo oraz sympatycznych i opiekunów: panią  Joannę Filipczuk, panią Agnieszkę Zgórską, pana Piotra Żelechowskiego. Wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni.

  O wycieczce  w Bieszczady opowiedziała Michalina Niziołek oraz Julia Łepecka –uczennice z klasy IVb.

Wycieczka do stajni Makoszka.

  Korzystając z pięknego wrześniowego  słońca i potrzeby aktywnego spędzania czasu

20 września uczniowie klas trzecich a 7 października uczniowie klas drugich  naszej szkoły wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do stajni Makoszka.

     Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały co właścicielka stajni opowiada o koniach, ich budowie, sposobie żywienia i pielęgnacji. Najważniejsza dla zdrowia konia jest odpowiednia dieta i oczywiście ruch oraz codzienny trening. Wszystkie dzieci miały okazję przejechać się konno pod opieką właścicielki, nauczyły się wsiadania i zsiadania z konia oraz trzymania w siodle tak, żeby nie spaść na ziemię.

   Po zabawach na łące gdzie chłopcy grali w piłkę w obejściu i na placu zabaw,  właściciele zaprosili wszystkich na gorącą kiełbaskę i herbatę.

   Wyjazd do stadniny koni był wspaniałą przygodą i warto byłoby jeszcze tam kiedyś wrócić.

Wycieczki zorganizowali wychowawcy klas drugich oraz trzecich.

 

Wycieczka do Straży Pożarnej w Łęcznej

 W dniu 21 X 2016 r. uczniowie klasy IIIb ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie wybrali się na wycieczkę do Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Łęcznej. asp. Jacek Krzychowie, który nas powitał opowiedział nam o odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dzieci poznały wyposażenie i sprzęt  służący do udzielania pomocy w przypadku pożarów, wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Niebywałą atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego i przebywanie w wozie strażackim pod okiem sekc. Jakuba Wojtowicza. Strażacy zaprezentowali dzieciom próbny alarm oraz sprzęt, którego używają w trudnych warunkach. Na zakończenie naszej wycieczki uczniowie otrzymali pamiątkowe książeczki i plany lekcji z wizerunkiem wozu strażackiego. Za piękną i ciekawą lekcję  podziękowaliśmy własnoręcznie zrobioną kartką z życzeniami. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.    Wycieczkę zorganizowała i opisała  pani Krystyna Śledź.

 

Wycieczka na cmentarz

 

W dniu 27 października 2016 roku uczniowie klasy 3bwybrały się na pobliski cmentarz, celem wycieczki było uczczenia pamięci zmarłych. Co roku uczniowie naszej  starają się zadbać o zapomniane groby na tym cmentarzu. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze. Szczególną uwagę zwracaliśmy na te groby, o których nikt już nie pamięta. Odwiedziliśmy tez grób Skoczylasa.   Pogoda była słoneczna, a więc obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami.

  Uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci

Spotkanie z dietetyczką

 

„Zdrowo jem, więcej wiem” – pod takim tytułem odbyło się 30 listopada 2016 roku spotkanie z panią dietetyk dla uczniów klas I – III w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie.

Pani Edyta Szymaniak – dietetyk z Poradni Dietetycznej w Łęcznej zaprezentowała uczniom prezentację multimedialną, podczas której uświadomiła dzieciom, że owoce i warzywa mają dużą wartość odżywczą i ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna. W dalszej części spotkania zapoznała dzieci z wybranymi zdrowymi i niezdrowymi produktami i witaminami i wskazała wpływ na pracę organizmu dziecka. Podkreśliła, że zjedzone w domu śniadanie ma duży wpływ na wyniki w nauce. Uczniowie kl III B zaśpiewali „Hymn zdrowych dzieciaków” oraz zaprezentowali krótką inscenizację pt. „Rozmowa gruszki z jabłkiem”. Za tak owocne i piękne spotkanie dzieci podziękowały wręczając kartkę z życzeniami

 

Wycieczka do Domu Tradycji Ludowej

 

 1 grudnia 2016 roku uczniowie klasy III B wspólnie z wychowawcą oraz Panią Michaliną Muca wybrali się po raz kolejny  na warsztaty artystyczne prowadzone przez Panią Joannę Grzesiak w Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi. Pani Joanna przekazała nam cenne informacje nt. dawnych zwyczajów i obrzędów, które mogą jeszcze pamiętać nasze babcie. Zaprezentowała nam w jaki sposób prano w balii na tarze, prasowano, używając ciężkiego żelazka wypełnionego gorącymi węgielkami lub też magla, a także w jaki sposób mielono pieprz w młynku.   Dzieci ucieszyły się, gdy gospodyni pozwoliła im również spróbować wykonać powyższe czynności. Dużą atrakcją dla uczniów  było malowanie świątecznych aniołów wykonywanych z wyciętych z drewna elementów. Piękne rękodzieła zostały zabrane przez dzieci do domu. Zachęcamy również innych do odwiedzenia Domu Tradycji Ludowej i wzięcia udziału w warsztatach w tym malowniczym i nastrojowym miejscu.                                                                                                Krystyna Śledz

   

Spotkanie z myśliwym.

Myśliwy nie tylko poluje, ale pomaga ptakom i zwierzętom.

9 lutego 2017. w Szkole Podstawowej w Puchaczowie, po raz kolejny odbyło się spotkanie z panem Marianem Walkowskim – myśliwym z koła Łowieckiego 54 „Bażant” w Świdniku. Gość- przyjaciel przyrody żyjący i pracujący z pasją -  zaprezentował uczniom prezentację multimedialną w której zwrócił  szczególną uwagę na właściwe  i konieczne dokarmianie ptaków i zwierząt w okresie zimowym. Bardzo dziękujemy za to niezwykłe i ciekawe spotkanie.

 Tekst opracowała Krystyna Śledź

 Dokarmiamy każdej zimy.

 Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. W ramach działań Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego, uczniowie klasy  3b Szkoły Podstawowej w Puchaczowie własnoręcznie wykonali karmniki, które zawiesili w obrębie szkoły.  Z okien sali lekcyjnej obserwujemy , że zimowe dokarmianie przyciąga różne gatunki ptaków, które  często przylatują do  "darmowej stołówki".  Wiemy, że ptaków nie wolno karmić produktami solonymi, spleśniałym chlebem lub pieczywem namoczonym i zamarzniętym.  Bardzo się cieszymy , że możemy nakarmić i  pomóc przetrwać zimę ptakom. Wiosną z pewnością usłyszymy ich piękny śpiew za oknem. Krystyna Śledź


 

,,Ekologia w matematyce”- konkurs matematyczny

 

    Dnia 9.05.2017r odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas czwartychpt: ,,Ekologia w matematyce”.

 Do konkursu zgłosiło się 14 chętnych uczniów z klas czwartych. Konkurs obejmował zadania otwarte i zamknięte o tematyce ekologicznej. Na wykonanie zadań uczniowie mieli 45 minut.

 Najwięcej punktów i jednocześnie trzy pierwsze miejsca zdobyli następujący uczniowie:

 1.Michalina Niziołek  -  kl. IVb

 

 2.Kacper Piłka   -  kl. IVb

 

 3.Piotr Gargol   -  kl.  IVb

 Uczniowie otrzymali oceny bardzo dobre z matematyki oraz nagrody.

 Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie: M. Kożuszek oraz A. Zych.

 

 


 

 

 

ALERT 2016/2017

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony