Byliśmy w Muzeum Wsi Lubelskiej.

       25  września uczniowie klas drugich oraz klasa trzecia Szkoły Podstawowej zwiedzali Muzeum Wsi Lubelskiej,  które znajduje się na granicy miasta Lublina.

     Oglądaliśmy zbiory w siedmiu sektorach tematyczno-geograficznych. prezentujących różne oblicza regionów, min. życie chłopów w drewnianych chałupach krytych słomą,  życie we dworze oraz niewielkim miasteczku. Zobaczyliśmy wiele zabytków architektury z Podlasia, Polesia Lubelskiego, Powiśla, Roztocza oraz Wyżyny Lubelskiej i samej Lubelszczyzny.

      Podzieliliśmy się na 3 grupy i razem z przewodnikami zwiedzaliśmy skansen. Widzieliśmy jak się przędzie na kołowrotku, następnie z uprzędzionych nici, pani tkała tkaninę na warsztacie tkackim . W jednej z chałup pokazano nam jak się robi gliniane garnki. Wszyscy chętni mieli możliwość wyrabiania naczyń z gliny na kole garncarskim. Widzieliśmy jak się szyje uprząż dla koni. W kuźni kowal pokazał nam w jaki sposób wykuwa się podkowy, robi zawiasy i żelazne obręcze. W stodole starszy pan z lipowego drzewa wyrabiał drewniane łyżki i łopatki, które można wykorzystywać w kuchni także w dzisiejszych czasach. W olejarni pokazano nam w jaki sposób tłoczono olej. Byliśmy także w drewnianej Cerkwi w której odbywają się nabożeństwa.

      Wszystkim uczestnikom wycieczki podobały się drewniane domy, obórki i stodoły kryte słomą, chruściane płoty oraz  dawne sprzęty codziennego użytku.  

 J.Z

Opublikowano: 01 października 2018 12:50

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 367

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony