Wycieczka w Góry Swiętokrzyskie.

 

     W dniach 10-11.05.2018r uczniowie klas IVa,Va,Vb wraz z wychowawcami wyjechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

      Na początku  uczestniczyliśmy  w  Warsztatach Archeologicznych,  na których dowiedzieliśmy się w jaki sposób w dawnych czasach wydobywano i wytapiano rudy żelaza oraz jak wyglądały piece dymarskie. Zwiedzaliśmy stanowiska: garncarskie, wikliniarskie i stanowisko na którym mogliśmy zobaczyć a także  własnoręcznie przekonać się, ile pracy wymagało zmielenie ziarna na chleb.

      Następnie przeszliśmy Drogą Królewską do Sanktuarium Relikwii Drzewa Świętego najstarszego polskiego sanktuarium, gdzie przechowywane są relikwie, które stały się sercem i najcenniejszym skarbem tego miejsca, od których pochodzi nazwa Gór Świętokrzyskich.

   Kolejką Świętokrzyską zjechaliśmy  do Babyjagowa gdzie spotkaliśmy czarownice i korzystaliśmy z różnych atrakcji m.in. domek Jasia i Małgosi, łódź Wikingów, chatka na kurzej stópce. Po spotkaniu z Babyjagami odbyły się warsztaty z wypiekiem pierników.

    Po pełnym atrakcji dniu przyjechaliśmy do Kielc gdzie zostaliśmy zakwaterowani w najstarszym hotelu w mieście

,, Bristol” mieszczącym się w zabytkowym budynku przy głównym deptaku Kielc. Dodatkową atrakcją był wieczorny spacer  z przewodnikiem po jednym z najdłuższych deptaków w Polsce.

    Drugiego dnia zwiedzaliśmy zamek w Chęcinach wybudowany na przełomie XIII i XIV w. poznaliśmy ciekawą historię zamku, mogliśmy wejść na wieżę i obejrzeć piękną panoramę okolicy.

      Następnie zwiedzaliśmy Pałac w Kurozwękach gdzie zostaliśmy zapoznani z historią zamku oraz zamieszkujących go rodów. Mogliśmy zwiedzić salę balową, salony ,krużganki i XVIII w. kaplicę dziedziniec i muzeum oraz lochy pełne tajemnic. Jedliśmy obiad w pałacu w sali w której gościł ostatni polski król Stanisław August Poniatowski.

    Za pałacem rozciąga się kraina bizonów  które zostały sprowadzone do Kurozwęk z Belgii w 2000r. przez obecnego właściciela. Wszystkich bardzo zaciekawiło oglądanie zwierząt z bliska podczas wycieczki wozem ,,safarii bizon” który wjeżdżał na łąki pomiędzy bizony. Najbardziej podobały się wszystkim malutkie bizony. Ostatnim punktem programu było pokonanie labiryntu bukowego.

   W późnych godzinach wieczornych zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Puchaczowa. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.

 

  Tekst na stronę opracowała Anna Zych .             

Opublikowano: 29 maja 2018 09:13

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 571

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony